Strona o Piśmie Świętym - strona główna
top1_logo.gif (2477 bytes)


poznawać Pismo Święte

informacje o Biblii




Religie greckie i rzymskie okresu NT


Grecka i rzymska myśl religijna okresu Nowego Testamentu była pełna różnorodnych koncepcji światopoglądowych.Trzema głównymi kierunkami religijnymi w okresie powstawania Nowego Testamentu były: gnoza, religie misteryjne i kult cesarza.

Gnostycyzm

Gnostycyzm przedstawiał zbawienie jako uwolnienie tego, co dobre, duchowego - od tego, co cielesne i złe. Liczne sekty mieszczące się w ramach gnostycyzmu podzielały wierzenie w to, że "materia" jest zła, a "duch" dobry. Z tego założenia wynikały konsekwentnie przekonania o niemożności stworzenia świata z materii - oraz, już po powstaniu chrześcijaństwa, o niemożności inkarnacji Bożego Syna - który nie tylko przyszedł w ciele, ale też umożliwił zbawienie ciała. Poglądy gnostyckie przenikały niekiedy do wspólnot chrześcijańskich, powodując m.in. jedne z pierwszych rozłamów.

Religie misteryjne

Religie misteryjne (misteria eleuzyjskie, np. kult Demeter; kult Dionizosa; misteria Ozyrysa i inne) zapewniały element mistycyzmu i spontanicznego przeżycia. Łączyła je pewna tajemniczość i obecność rytuałów inicjacyjnych. Jednak chrześcijaństwo w znacznie większym stopniu niż religie misteryjne zaspokajało potrzebę mistycyzmu i ekspresji przeżyć (zwłaszcza chrześcijaństwo w dynamicznym, charyzmatycznym wydaniu;).

Kult cesarza

Kult cesarza, określanego jako "pan" i "bóg", został usankcjonowany prawnie dopiero za czasów Domicjana, ale istniał dużo wcześniej. Jego wyrazem było np. wybudowanie świątyni Augusta w Sebaste (Samarii). Chrześcijaństwo weszło z tym kultem w oczywisty konflikt.

Interesujące może być dostrzeżenie obecności we współczesnym świecie gnostycyzmu i treści "misteryjnych" (ruchy new age, sekty - ale też współczesna sztuka) oraz wciąż odradzającego się "kultu cesarza" w różnych formach w państwach totalitarnych...



Zobacz też:

Czym jest chrześciajński gnostycyzm (na stronie Got Questions);

Mysterion znaczy tajemnica - misteria w Eleusis - tekst Dominiki Grzesik na portalu histmag.org

Czym jest gnostycyzm świetnie tłumaczy również dr Włodziemierz Tasak (wykładowca Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej) w dwudziestominutowym - niełatwym! - wykładzie, umieszczonym na stronach Bibliowersytetu: Gnostycyzm - Historia Kościoła.

Polecamy też dwa artykuły ze strony kosciol.pl:
Chrześcijaństwo gnostyczne -  apologetyczny artykuł w portalu kosciol.pl, wpisujący się w prowadzoną tam niedawno (po wydaniu "Kodu Leonarda da Vinci") dyskusję (polecamy! - tzn. artykuł;)

Gnoza i gnostycy - artykuł na portalu kosciol.pl, fragment publikacji Alfreda Palli polemizującej z tezami Dana Browna zawartymi w książce "Kod da Vinci"




przejdź na następną stronę serwisu
Biblia - prywatna strona o Piśmie Świętym. 2003-2024