Strona o Piśmie Świętym - strona główna
top1_logo.gif (2477 bytes)


poznawać Pismo Święte

informacje o Biblii




Dlaczego "Plan czytania Biblii"?


Na wstępie wyjaśnijmy: przedstawione na naszej stronie "plany czytania" to proste zestawienia kolejnych rozdziałów i wersetów, unikające jakichkolwiek prób "rekonstrukcji" Biblii (z wyjątkiem planu dwuletniego) i prowadzące przez całość biblijnego tekstu (plan roczny, dwuletni i trzyletni). Mają one na celu wyłącznie pomoc w pewnej dyscyplinie poznawania całości Pisma Świętego.

Zachęcamy gorąco do korzystania z biblijnych encyklopedii, słowników i przewodników - ale także do pamiętania, że to codzienny kontakt z Pismem Świętym (a nie jego naukowymi opisami) jest 'barometrem' naszej wiary i ważnym sposobem wchodzenia w dialog z Bogiem. Właśnie w takim codziennym kontakcie mają pomóc różne "plany czytania", i dobrze jest wybrać ten z nich, który rzeczywiście w tym pomoże.

Nie jest łatwo codziennie czytać Biblię - wymaga to systematyczności, wysiłku, samozaparcia. Plan czytania Biblii jest pomocą w podjęciu takiego wysiłku, pozwala też w sposób uporządkowany poznać całość Pisma Świętego. Dla wiernych Kościoła Katolickiego najbardziej oczywistym planem codziennej lektury jest czytanie według kalendarza liturgicznego - osobom z dostępem do komputera polecamy subskrypcję codziennych czytań wysyłanych mailem wraz z krótkim komentarzem z serwera "Mateusz". Naszym zdaniem jest to bardzo dobry sposób na utrzymanie żywego kontaktu ze Słowem Bożym dla osób znających Pismo Święte - jednak kalendarz liturgiczny nie obejmuje całości Biblii (nie taki jest jego cel!), tymczasem Kościół usilnie zachęca nas do jej poznawania. Stąd pomysł, z jakiego korzystają od wielu lat chrześcijanie na całym świecie, na przeczytanie Pisma Świętego według planu obejmujacego jego całość.

Codzienny kontakt z Pismem jest bardzo dobrym "barometrem" życia wiary - jeśli jest ona żywa, żywe jest też pragnienie Bożego Słowa; trudności z realizacją zaplanowanych czytań powinny być dla chrześcijanina rodzajem "dzwonka alarmowego". Większość znanych nam osób, które od lat czytają codziennie Biblię, wyznaje prostą zasadę: nie ma czytania - nie ma śniadania. Kościół pomaga nam karmić się Bożym Słowem poprzez liturgiczne czytania dnia. Istnieją także plany czytań pomagające poznać Biblię "od deski do deski". Całą Biblię da się poznać w czasie jednego roku. Można pracować nieco wolniej, w oparciu o plan czytań rozłożone na dwa lub trzy lata. Większość osób po poznaniu całej Biblii wraca do niej - i czytuje ją codziennie. Niektórzy nie potrzebują planów - czytają systematycznie, kiedy tylko mają czas. Nam osobiście plan pomaga narzucić sobie pewną dyscyplinę.

Niektóre sondaże przeprowadzone w Polsce sugerują, że 20% wierzących czyta lub próbuje czytać codziennie Biblię - kształtując swoją wiarę właśnie w oparciu o nią. Fakt, że coraz więcej osób czyta systematycznie Pismo Święte, pozwala z optymizmem myśleć o przyszłości Kościoła.

Na pewno podczas lektury warto korzystać ze słowników, komentarzy i dodatkowych materiałów, wprowadzających w świat Biblii. Niekoniecznie z wielu - warto wybrać jedno wprowadzenie i zaopatrzyć się w jakiś słownik. Krótkie informacje o kilku lubianych przez nas tytułach zamieściliśmy na stronie Lektury dodatkowe. Dobrze jednak uniknąć traktowania lektury tylko jako czynności czysto poznawczej - zachęcamy do zaznaczania fragmentów szczególnie istotnych, podkreślania tego, co wydaje się uderzające - i do zadawania sobie pytania o to, co dzisiaj oznacza to, co czytamy. Pozwólmy Bożemu Słowu pracować nad nami...

Na Stronie zamieściliśmy kilka planów czytania Biblii, ułatwiających jej poznanie w całości w sposób systematyczny i uporządkowany:
roczny plan opracowany przez ks. Piotra Ostańskiego w oparciu o plan Wspólnoty Przymierza Egeiro: kartka A4 do wydrukowania - plan umieszczony na stronie mezczyzniwewroclawiu.pl, którą przy okazji polecamy wszystkim mężczyznom ;),
dwuletni plan czytań (adaptacja planu wspólnoty Chemin Neuf), oraz
trzyletni plan stanowiący modyfikację jednego z popularnych amerykańskich.
Trzy różne plany, trzy różne "filozofie" poznawania Biblii.

Dla osób bardzo zapracowanych lub zupełnie nie znających Nowego Testamentu jest także roczny plan czytania Nowego Testamentu lub krótkie, kilkutygodniowe plany czytania Ewangelii "Wakacje z Jezusem".

Czy plan "ubrany" w szczegółowy schemat jest konieczny?
Doświadczenie uczy, że nie zawsze. Dla osób kochających zanurzenie się w Biblii ale niekoniecznie trzymanie się szczegółowo rozpisanego schematu - zamieszczamy na stronie uwagi na temat jednego z mniej typowych, ale lubianych przez wiele osób "planów czytania". Napisał je Don Finto, zachęcający do czytania Biblii od kilkudziesięciu lat (strona Plan Dona Finto ). Don Finto jest znanym w USA, doświadczonym duszpasterzem, a jego sposób poznawania Pisma Świętego jest dość popularny, również wśród amerykańskich katolików. Sądzimy, że warto o nim wiedzieć.

Na koniec uwaga praktyczna: z doświadczenia naszego i kilku bliskich nam osób wynika, że mniej ważny jest rodzaj planu - ważniejsza systematyczność i rzeczywiste czytanie, bo szybkie "połykanie" tekstu tuż przed zaśnięciem nie zostawia w nas zbyt wielu śladów... A w systematyczności - bardzo pomaga praca wspólnie z drugą osobą lub z grupą.



Wszystkie zamieszczone na naszej stronie plany czytania Biblii są katolickie - tzn. obejmują pełny katolicki kanon Biblii, a notacja jest oparta na Biblii Tysiąclecia. Wypada jednak w tym miejscu wspomnieć o jednym z planów, który zdobył sobie bardzo dużą popularność wśród polskich protestantów - jest to "Zwycięski plan czytania Biblii ", plan roczny, obejmujący wszystkie protokanoniczne księgi. W tym planie mamy trochę inne skróty biblijnych Ksiąg (np. 1Mo w miejsce Rdz i t.p.) - używane często przez naszych Braci Odłączonych...



Polecamy także odwiedzenie strony poświęconej codziennej modlitwie Psalmami, w którą wpleciona jest lektura fragmentów Biblii - modlitwie, której celem jest uświęcanie godzin dnia; stąd jej nazwa: liturgia godzin (znana także jako brewiarz, a polecana także świeckim m.in. przez Jana Pawła II).




przejdź na następną stronę serwisu
Biblia - prywatna strona o Piśmie Świętym. 2003-2024