|
||||||
|
Dlaczego "Plan czytania Biblii"?
Na wstępie wyjaśnijmy: przedstawione na
naszej stronie "plany czytania"
to proste zestawienia kolejnych rozdziałów i wersetów,
unikające jakichkolwiek prób "rekonstrukcji" Biblii (z
wyjątkiem planu dwuletniego) i prowadzące przez całość
biblijnego tekstu (plan roczny, dwuletni i trzyletni). Mają one na celu
wyłącznie pomoc w pewnej dyscyplinie
poznawania całości Pisma Świętego. Nie jest łatwo codziennie czytać Biblię - wymaga to systematyczności, wysiłku, samozaparcia. Plan czytania Biblii jest pomocą w podjęciu takiego wysiłku, pozwala też w sposób uporządkowany poznać całość Pisma Świętego. Dla wiernych Kościoła Katolickiego najbardziej oczywistym planem codziennej lektury jest czytanie według kalendarza liturgicznego - osobom z dostępem do komputera polecamy subskrypcję codziennych czytań wysyłanych mailem wraz z krótkim komentarzem z serwera "Mateusz". Naszym zdaniem jest to bardzo dobry sposób na utrzymanie żywego kontaktu ze Słowem Bożym dla osób znających Pismo Święte - jednak kalendarz liturgiczny nie obejmuje całości Biblii (nie taki jest jego cel!), tymczasem Kościół usilnie zachęca nas do jej poznawania. Stąd pomysł, z jakiego korzystają od wielu lat chrześcijanie na całym świecie, na przeczytanie Pisma Świętego według planu obejmujacego jego całość.
Codzienny kontakt z Pismem jest bardzo dobrym "barometrem"
życia wiary - jeśli jest ona żywa, żywe jest też pragnienie Bożego
Słowa; trudności z realizacją zaplanowanych czytań powinny być dla
chrześcijanina rodzajem "dzwonka alarmowego". Większość znanych nam
osób, które od lat czytają codziennie Biblię,
wyznaje prostą zasadę: nie ma czytania - nie ma śniadania.
Kościół pomaga nam karmić się Bożym Słowem poprzez
liturgiczne czytania dnia. Istnieją także plany czytań pomagające
poznać Biblię "od deski do deski". Całą Biblię da się poznać w czasie
jednego roku. Można pracować nieco wolniej, w oparciu o plan czytań
rozłożone na dwa lub trzy lata. Większość osób po poznaniu
całej Biblii wraca do niej - i czytuje ją codziennie.
Niektórzy nie potrzebują planów - czytają
systematycznie, kiedy tylko mają czas. Nam osobiście plan pomaga
narzucić sobie pewną dyscyplinę.
Na Stronie zamieściliśmy kilka planów czytania Biblii, ułatwiających jej poznanie w całości w
sposób systematyczny i uporządkowany:
Dla osób bardzo zapracowanych lub zupełnie nie znających Nowego Testamentu jest także roczny plan czytania Nowego Testamentu lub krótkie, kilkutygodniowe plany czytania Ewangelii "Wakacje z Jezusem".
Czy plan "ubrany" w szczegółowy schemat jest konieczny?
Na koniec uwaga praktyczna: z doświadczenia naszego i kilku bliskich nam osób wynika, że mniej ważny jest rodzaj planu - ważniejsza systematyczność i rzeczywiste czytanie, bo szybkie "połykanie" tekstu tuż przed zaśnięciem nie zostawia w nas zbyt wielu śladów... A w systematyczności - bardzo pomaga praca wspólnie z drugą osobą lub z grupą. Wszystkie zamieszczone na naszej stronie plany czytania Biblii są katolickie - tzn. obejmują pełny katolicki kanon Biblii, a notacja jest oparta na Biblii Tysiąclecia. Wypada jednak w tym miejscu wspomnieć o jednym z planów, który zdobył sobie bardzo dużą popularność wśród polskich protestantów - jest to "Zwycięski plan czytania Biblii ", plan roczny, obejmujący wszystkie protokanoniczne księgi. W tym planie mamy trochę inne skróty biblijnych Ksiąg (np. 1Mo w miejsce Rdz i t.p.) - używane często przez naszych Braci Odłączonych... Polecamy także odwiedzenie strony poświęconej codziennej modlitwie Psalmami, w którą wpleciona jest lektura fragmentów Biblii - modlitwie, której celem jest uświęcanie godzin dnia; stąd jej nazwa: liturgia godzin (znana także jako brewiarz, a polecana także świeckim m.in. przez Jana Pawła II). |
|||||
|