Strona o Piśmie Świętym - strona główna
top1_logo.gif (2477 bytes)


poznawać Pismo Święte

informacje o Biblii




Wpływ archeologii na rozumienie Biblii



Archeologia biblijna dostarcza znaczących potwierdzeń dokładności Biblii. Wiele miejsc, ludzi i wydarzeń, wcześniej krytykowanych i uważanych za wytwory wyobraźni autorów, dzięki odkryciom archeologii zostało uznanych za historyczne. I chociaż w niektórych punktach archeologia i Biblia wydają się być dzisiaj w konflikcie, to jest bezdyskusyjną prawdą, że odkrycia archeologiczne wsparły historyczność biblijnego przekazu. Drugim ważnym faktem jest to, że archeologia umożliwiła zapełnienie wielu "luk" w przekazie biblijnym, wynikających z tego, że autorzy Biblii koncentrowali się na sprawach Boga, przyjmowali Bożą perspektywę - i o wielu sprawach codziennego życia po prostu nie pisali. Właśnie archeologia pozwala ujrzeć przekaz biblijny w pełniejszym świetle, a czasami wręcz umożliwia zrozumienie tekstu.

Próby odtworzenia życia w starożytności opierają się na badaniach dokumentów pisanych, badaniach ceramiki użytkowej, analizie szkiców i fotografii z terenu wykopalisk. Interpretacja uzyskanych danych pozwala stworzyć hipotetyczny obraz codziennego życia.

Jednocześnie warto pamiętać o tym, że krótka historia archeologii pokazuje, jak bardzo można mylić się w tych rekonstrukcjach i ocenach. Przykładem tego jest próba odtworzenia codziennego życia w okresie kultury minojskiej (ok. 2000 - 1500 przed Chr.) dokonana przez reprezentantów archeologii "romantycznej" (obraz sielankowego, szczęśliwego życia ówczesnych ludzi) i całkowicie przeciwstawne jej dzisiejsze oceny (po niedawnych znaleziskach, m.in. odkryciu śladów kultu, polegającego na składaniu ofiar z niemowląt, wielu archeologów przychyla się do poglądu mówiącego o kulturze minojskiej jako okrutnej tyranii).

Podsumowując można powiedzieć, że archeologia pomaga nam rozumieć sposób myślenia natchnionych Autorów Biblii, ich postrzeganie świata. 

Kilka interesujących tekstów poświeconych archeologii biblijnej znajdziesz na stronie biblia.wiara.pl.




przejdź na następną stronę serwisu
Biblia - prywatna strona o Piśmie Świętym. 2003-2024