|
||||||
|
Plan czytania Biblii Na wstępie wyjaśnijmy: przedstawione na naszej stronie "plany
czytania"
to proste zestawienia kolejnych rozdziałów i
wersetów,
unikające jakichkolwiek prób "rekonstrukcji" Biblii (z
wyjątkiem planu dwuletniego). "Wszelkie Pismo od Boga natchnione jest i pożyteczne
do nauczania, do przekonywania, do poprawiania, do kształcenia w
sprawiedliwości - aby człowiek Boży był doskonały, przysposobiony do
każdego dobrego czynu" (św. Paweł Apostoł, 2 List do
Tymoteusza 3,16-17) Wejście w świat Pisma Świętego to początek naprawdę niezwykłej przygody, która zmieniła życie bardzo wielu osób. Po co człowiek wierzący miałby czytać Biblię? Już św. Hieronim - tłumacz Biblii na łacinę (Vulgata, IV w.) - pisał, że "nieznajomość Pisma jest nieznajomością Chrystusa". Biblia objawia charakter Boga, pozwala poznać Jego oczekiwania i zamiary wobec człowieka. Znajomość Biblii sprawia, że wiara staje się dojrzalsza, mądrzejsza. Nie jest łatwo codziennie czytać Biblię - wymaga to systematyczności, wysiłku, samozaparcia. Plan czytania Biblii jest pomocą w podjęciu takiego wysiłku, pozwala też w sposób uporządkowany poznać całość Pisma Świętego. Najbardziej oczywistym planem codziennej lektury jest czytanie według kalendarza liturgicznego - osobom z dostępem do komputera polecamy subskrypcję codziennych czytań wysyłanych mailem wraz z krótkim komentarzem z serwera "Mateusz". Jednak kalendarz liturgiczny nie obejmuje całości Biblii (nie taki jest jego cel!), tymczasem Kościół usilnie zachęca nas do jej poznawania - stąd pomysł, z jakiego korzystają od wielu lat chrześcijanie na całym świecie, na przeczytanie Pisma Świętego według planu obejmujacego jego całość. Codzienny kontakt z Pismem jest bardzo dobrym "barometrem"
życia wiary - jeśli jest ona żywa, żywe jest też pragnienie Bożego
Słowa; trudności z realizacją zaplanowanych czytań powinny być dla
chrześcijanina rodzajem "dzwonka alarmowego". Większość znanych nam
osób, które od lat czytają codziennie Biblię,
wyznaje prostą zasadę: nie ma czytania - nie ma śniadania.
Kościół pomaga nam karmić się Bożym Słowem poprzez
liturgiczne czytania dnia. Istnieją także plany czytań pomagające
poznać Biblię "od deski do deski". Całą Biblię da się poznać w czasie
jednego roku. Można pracować nieco wolniej, w oparciu o plan czytań
rozłożone na dwa lub trzy lata. Większość osób po poznaniu
całej Biblii wraca do niej - i czytuje ją codziennie.
Niektórzy nie potrzebują planów - czytają
systematycznie, kiedy tylko mają czas. Nam osobiście plan pomaga
narzucić sobie pewną dyscyplinę. Na Stronie zamieściliśmy kilka planów czytania Biblii, ułatwiających jej poznanie w całości w sposób systematyczny i uporządkowany: roczny plan wspólnoty Egeiro, dwuletni plan czytań (adaptacja planu wspólnoty Chemin Neuf) oraz trzyletni plan stanowiący modyfikację jednego z popularnych planów amerykańskich. Trzy różne plany, trzy różne "filozofie" poznawania Biblii. Dla osób bardzo zapracowanych lub zupełnie nie znających Nowego Testamentu jest także roczny plan czytania Nowego Testamentu lub krótkie, kilkutygodniowe plany czytania Ewangelii "Wakacje z Jezusem". Czy plan "ubrany" w szczegółowy schemat jest konieczny? Doświadczenie uczy, że nie zawsze. Zamieszczamy na stronie interesujące uwagi na temat jednego z mniej typowych "planów czytania", napisane przez pastora Dona Finto, zachęcającego do czytania Biblii od kilkudziesięciu lat (strona Plan Dona Finto). Don Finto jest znanym w USA, doświadczonym duszpasterzem, a jego sposób poznawania Pisma Świętego jest dość popularny, również wśród amerykańskich katolików. Sądzimy, że warto o nim wiedzieć. Na koniec uwaga praktyczna: z doświadczenia naszego i kilku bliskich nam osób wynika, że mniej ważny jest rodzaj planu - ważniejsza systematyczność i rzeczywiste czytanie, bo szybkie "połykanie" tekstu tuż przed zaśnięciem nie zostawia w nas zbyt wielu śladów... A w systematyczności - bardzo pomaga praca wspólnie z drugą osobą lub z grupą. Wszystkie zamieszczone na naszej stronie plany czytania Biblii są katolickie - tzn. obejmują pełny katolicki kanon Biblii, a notacja jest oparta na Biblii Tysiąclecia. Polecamy także link do Strony Biblijnej Wydziału Teologicznego UAM, na której umieszczony jest kalendarz liturgiczny z czytaniami dnia, oraz odwiedzenie strony poświęconej codziennej modlitwie Psalmami, w którą wpleciona jest lektura fragmentów Biblii - modlitwie, której celem jest uświęcanie godzin dnia; stąd jej nazwa: liturgia godzin (znana także jako brewiarz, a polecana także świeckim m.in. przez Jana Pawła II).
Wakacje z Jezusem Ten plan czytania powstał jako propozycja na wakacje - nie powinny one być "odpoczynkiem" od Biblii. Oczywiście, można wykorzystać go do pogłębienia swojej więzi z Bogiem w dowolnym czasie! Wystarczy pobrać i zrealizować plan czytania Ewangelii Marka "Wakacje z Jezusem" (plik .pdf, 45 kB). Mamy nadzieję, że może on pomóc odświeżyć poznanie Chrystusa. Dlaczego Ewangelia wg św. Marka? Jak pisze na swojej stronie Piotr Libiszewski: Marek,
towarzysz i uczeń Piotra, napisał Ewangelię nie po to, aby przedstawić
całą historię życia i działalności Jezusa, ale aby przekazać katechezę
Piotra tak, jak zachował ją w pamięci, dbając o to, aby nie powiedzieć
nic fałszywego. (...) Ewangelia wg Marka wykazuje taki układ literacki,
jaki Piotr Apostoł nakreślił dla katechezy apostolskiej: "od
chrztu Jana aż do dnia wniebowstąpienia" (Dz 1,22) i w jakich zamknął
mowę wygłoszoną w domu setnika Korneliusza (Dz 10,35-43). Jest
więc ta Ewangelia zwięzłym wykładem chrześcijańskiej katechezy,
której przesłanie brzmi: Jezus Chrystus jest Dobrą Nowiną
dla każdego człowieka. Możesz ten plan wydrukować i powielić (jest to jedna kartka A4), możesz go także zmieniać, dostosowując do swoich potrzeb (plik Ľródłowy open office z rozszerzeniem .sxw). Zachęcamy do podjęcia próby czytania Ewangelii
według tego planu...
Roczny plan wspólnoty Egeiro Roczny plan
czytania Pisma Świętego (plan wspólnoty
przymierza Egeiro) to rozkład na każdy konkretny dzień roku -
można zacząć lekturę w dowolnym dniu (nawet dzisiaj!) i trzymając się
planu oraz przeznaczając na lekturę około 20 minut dziennie, w ciągu
roku można przeczytać całe Pismo Święte. Praca z tekstem jest dość
szybka i intensywna - ale też urozmaicona (codzienny fragment Starego i
Nowego Testamentu, codzienna lektura Psalmów). Bardzo
wskazane jest unikanie większych opóĽnień (konieczny
cotygodniowy "bilans" - inaczej łatwo stracić impet). Można
pobrać wersję
do wydruku (.rtf, 82kB).
Dwuletni plan czytań Rozłożony na dwa lata plan czytania Pisma Świętego
pochodzi ze stron "Mateusza" (autor - Jacek Święcki, adaptacja planu
czytań wspólnoty Chemin Neuf). Jest on nieco bardziej
skomplikowany, ale ze wszech miar godny polecenia: prowadzi przez
natchniony tekst uwzględniając jego trudności i pozwalając na ich
stopniowanie. Tak o tym planie pisała Katolicka Agencja Informacyjna: Na stronach internetowych "Mateusza" znaleĽć można plan indywidualnego studiowania Biblii. Pozwala on w ciągu 2 lat poznać Pismo święte. Każdy, kto chce rozpocząć studium, powinien poświęcić na lekturę Pisma świętego ok. 15 minut dziennie przez 6 dni w każdym tygodniu. Jeżeli wytrwa, po dwóch latach pozna cały tekst Biblii. Poradnik, opracowany przez Jacka Święckiego z charyzmatycznej wspólnoty "Studnia Jakuba" ze Strassburga, zainspirowany jest sposobem poznawania Biblii we francuskich wspólnotach "Chemin Neuf". Do czego potrzebny jest sam poradnik? Autor uporządkował fragmenty Pisma świętego, uwzględniając ich trudność i poruszaną tematykę. Najpierw czyta się łatwiejsze fragmenty, a ich dobór pozwala zrozumieć dane zagadnienie. Dzięki temu czytelnik nie powinien zgubić się w tekście, jak to często bywa w przypadku czytania Biblii "od deski do deski". Poradnik pomyślany został jako pomoc dla zwyczajnych chrześcijan, którzy chcieliby lepiej poznać natchnioną księgę. Autor kursu zachęca by, czytając Pismo święte, modlić się jego słowami. KAI (4 czerwca 2001) (mr/awo //mr). Trzyletni plan czytań Trzyletni plan lektury Biblii jest modyfikacją jednego z popularnych planów amerykańskich, opartych na nieco innej filozofii: Pismo Święte jest czytane wg tego planu w sposób dość prosty, unikając dzielenia uwagi na więcej niż jedną księgę Biblii jednocześnie; nie ma tutaj żadnych rekonstrukcji - ale jednocześnie tempo czytania umożliwia korzystanie z dodatkowych lektur (komentarzy, słowników itp.) nawet bardzo zapracowanym czytelnikom. Można z tym planem pracować "weekendowo", realizując plan z wszystkich dni danego tygodnia np. w niedzielę - potrzebna jest na to wtedy minimum jedna godzina. Dla uniknięcia monotonii lekturę Nowego Testamentu wpleciono między księgi Starego Testamentu. Każda Księga jest czytana jeden raz. Różne jest tempo czytania poszczególnych Ksiąg - zależnie od ich znaczenia dla współczesnego chrześcijanina. Można rozpocząć lekturę w dowolnym dniu roku, niekoniecznie trzeba czekać na Sylwestra... Opuszczenie dnia (lub więcej...) można w dość prosty sposób nadrobić - jednak na lekturę poświęca się w sumie okres na tyle długi, że mniej systematyczne osoby winne się nad tym planem chwilkę zastanowić... Tego typu plany bywają podstawą pracy kręgów biblijnych w trzyletnim cyklu np. w college'ach (plan adaptuje się stosownie do sesji egzaminacyjnych i przerw wakacyjnych, dając w tym czasie łatwiejsze fragmenty - np. Psalmy...). Polecamy próbę zastosowania podobnego podejścia (gimnazjum, liceum - może to dobry moment na trzyletnią pracę nad poznaniem Biblii?). Zamieszczony tu plan można dowolnie wykorzystywać i adaptować (copyright free), jest też wersja do wydruku (.xls, 63 kB; format excela - łatwy do adaptacji).
Poznaj Nowy Testament w rok Roczne plany czytania Nowego Testamentu, nazwane przez nas
"Poznaj Nowy Testament", to plany prowadzące w ciągu roku
kalendarzowego przez jedną Ewangelię (lub Ewangelię i Dzieje
Apostolskie) oraz resztę Nowego Testamentu. Lekturę można zacząć
dowolnego dnia roku, plan wymaga poświęcenia około 5 minut dziennie - i
warto go uzupełnić którąś z Lektur dodatkowych
(jest to szczególnie ważne, jeśli dopiero wchodzi się w
lekturę Biblii). |
|||||
|