Strona o Piśmie Świętym - strona główna
top1_logo.gif (2477 bytes)


poznawać Pismo Święte

informacje o Biblii




Manuskrypty biblijne

O opracowywaniu manuskryptów można napisać wielką księgę (patrz: wikipedia), tutaj wspomnimy krótko o paru ciekawostkach.  

Istnieje kilka bardzo starych manuskryptów biblijnych i wiele ich fragmentów, a najstarszym kompletnym tekstem Biblii jest pochodzący z IV wieku Kodeks Synajski. Jego znaczna część jest dostępna w Internecie na stronie www.codexsinaiticus.org. Kilka słów na temat Kodeksu Synajskiego znajdziesz np. na stronie Frondy

W starożytnych tekstach hebrajskich (np. teksty z Qumran) nie oznaczano samogłosek. Ich notację wprowadzili dopiero masoreci. Co więcej, w starożytnych tekstach biblijnych (również greckich) nie rozróżniano dużych i małych liter, nie oznaczano też odstępu między wyrazami. Możesz zobaczyć na stronie Kodeksu Synajskiego, jak wyglądał taki tekst: grecka majuskuła (wyłącznie duże litery) bez odstępów między wyrazami - stąd pewna trudność w ich odczytywaniu...

Łatwo wyobrazić sobie taki tekst również po polsku: wystarczy zamienić wszystkie litery NA DUŻE, zlikwidować odstępy między wyrazami - i jeszcze usunąć samogłoski (to dla hebrajskiego:). Cóż, tak pisano w biblijnych czasach... Polecamy takie ćwiczenie; pamiętajmy przy tym, że teksty biblijne - to teksty w obcych dla nas językach - może więc należałoby do takiego ćwiczenia wziąć jakiś tekst napisany w języku innym niż nasz ojczysty... Po tego rodzaju "przymiarce" łatwo zrozumieć, dlaczego korzystamy współcześnie z tekstów opracowanych przez specjalistów - w oparciu o ich wiedzę o starożytnych językach oraz o porównania najstarszych manuskryptów i starożytnych przekładów z hebrajskiego i greki.

Najstarsze teksty masoreckie - z oznaczeniami samogłosek - pochodzą z X wieku, są więc o 1000 lat 'młodsze' od tekstów z Qumran, jednak ich wzajemne podobieństwo jest tak duże, że część naukowców - mając możność zobaczenia po raz pierwszy tekstów qumrańskich - podejrzewała fałszerstwo.

Dwa najbardziej znane teksty masoreckie, stanowiące zestawienia ksiąg wraz z ich treścią (kodeksy), to kodeks leningradzki i kodeks z Aleppo. Ten pierwszy stanowi komplet ksiąg protokanonicznych Starego Testamentu z około 1010 roku i jest podstawą niemal wszystkich wydań krytycznych hebrajskiego Starego Testamentu, w tym także chyba najbardziej znanej edycji Biblia Hebraica Stuttgartensia. Drugi jest starszy o około 150 lat, ale niekompletny - uratowano go niemal w całości w dość niezwykłych okolicznościach w jednej z synagog w miasteczku Aleppo. Oba kodeksy są dostępne w internecie (a ich transkrypcje są dostępne m.in. w postaci modułów programów biblijnych).



W języku angielskim polecamy przede wszystkim serwis CSNTM: The Center for the Study of New Testament Manuscripts. Zachęcamy też do odwiedzenia serwisu British Library w języku angielskim: Greek Manuscripts Project (są w nim umieszczone obszerne informacje o manuskryptach greckich).



przejdź na następną stronę serwisu
Biblia - prywatna strona o Piśmie Świętym. 2003-2024