Strona o Piśmie Świętym - strona główna
top1_logo.gif (2477 bytes)


poznawać Pismo Święte

informacje o Biblii




Bardzo krótko o geografii Palestyny

Palestyna jest krajem bardzo zróżnicowanym geograficznie. Na stosunkowo małym obszarze można dostrzec wyraźne różnice między pustynią a terenami upraw. Naturalną granicą między nimi jest Dolina Jordanu, ciągnąca się - od jego źródeł między Górami Libanu a górą Hermon - na południe, aż do Morza Martwego.

Istotne różnice występują również między górzystymi terenami Galilei, Samarii i Judei a nadbrzeżną równiną. Poza doskonałymi warunkami do uprawy winorośli i oliwek góry zapewniały też warunki do skutecznej obrony przed agresorami. Wybrzeże - skaliste na północy, bagniste i mocno zalesione na południe od góry Karmel (równina Szaron) i piaszczyste między Jaffą (Tel Aviv) a Gazą - było stale penetrowane i zasiedlane przez ludy zajmujące się żeglugą i handlem (Egipcjanie, Filistyni, Fenicjanie, Grecy).

To bogactwo krajobrazu znalazło swoje odbicie w wielu biblijnych tekstach (wystarczy przypomnieć plastyczne obrazy w wielu Psalmach...).


Wszystkim zainteresowanym biblijną geografią polecamy odwiedzenie umieszczonych w sieci serwisów, zawierających atlasy map, zdjęcia i opisy:

- Obszerny Atlas biblijny online (opisany w języku angielskim), opracowany przez fundację Access

- Jeden z ciekawych, obszernych serwisów zawierających wiele zdjęć Ziemi Świętej - na stronach Israel Images.

- Wiele informacji o geografii Palestyny możesz znaleźć także na stronie internetowej ks. Kazimierza Kuczaja.

Ziemia ¦więta - miejsce w którym Bóg objawiał się człowiekowi w sposób szczególny, miejsce życia Jezusa, narodzin Kościoła - od wieków była celem pielgrzymek. Dzisiaj można ją poznawać także korzystając z wirtualnych odwiedzin. W sieci można znaleźć wiele programów umożliwiających taką wizytę. Przykładem ciekawego softu jest np. program Virtual 3D Ancient Jerusalem, zawierający panoramiczne (360°) ujęcia starożytnej Świątyni i Jerozolimy (aplikacja na smarfona / tablet). Zachodnią ścianę Świątyni jerozolimskiej możesz zobaczyć na żywo na stronie Kotel, prowadzonej przez fundację Western Wall Heritage Foundation.




przejdź na następną stronę serwisu
Biblia - prywatna strona o Piśmie Świętym. 2003-2024