Strona o Piśmie Świętym - strona główna
top1_logo.gif (2477 bytes)


poznawać Pismo Święte

informacje o Biblii




Czy warto czytać tak trudną Księgę...



Całe Pismo jest natchnione przez Boga i pożyteczne do nauczania, przekonywania, upominania, do wychowywania w sprawiedliwości, aby człowiek Boży był doskonały, przygotowany do czynienia wszelkiego dobra.

(Apostoł Paweł, 2 List do Tymoteusza 3,16-17)

Naszym zdaniem Biblia jest księgą bardzo trudną w lekturze.

Jest lekturą bardzo trudną przede wszystkim dlatego, że wymaga od człowieka stawania z postawą dziecka wobec Boga. Dla nas osobiście - dla ludzi wychowanych we współczesnej racjonalistycznej kulturze, oglądających potęgę myśli ludzkiej i techniki - przyjęcie takiej postawy jest trudne.

Wydajemy się sobie mądrzy, samowystarczalni i zdolni do rozumienia rzeczywistości. Tymczasem lektura Biblii wymaga akceptacji nie tylko mądrości Boga, wykraczającej poza naszą zdolność rozumienia (Ps 139,17-18), ale też tego, że to Bóg ma inicjatywę dawania zrozumienia tego, co On sam uzna za warte rozumienia (Jk 1,5). Lektura Biblii wymaga od nas pewnej pokory i postawy otwarcia.

Mimo tej trudności uważamy, że Biblia jest warta czytania, ponieważ objawia nam prawdę o Bogu, o nas samych i o świecie, jaki nas otacza.



Wierzymy, że warto czytać Biblię, ponieważ:


  • Lektura Biblii - jeśli akceptujemy wymagania stawiane przez Pismo Święte - kształtuje w nas postawę autentycznej pobożności, czyli postrzegania rzeczywistości po Bożemu, zgodnie z intencjami jej Stwórcy. Taki ogląd rzeczywistości jest dla nas cenną wartością.

  • Znajomość Pisma ułatwia zrozumienie prawd o Królestwie Bożym; Jezus porównuje tą znajomość do "skarbca", z którego - kiedy staniemy się "uczniami Królestwa Niebios" - możemy wydobywać nowe i stare rzeczy (Mt 13,52). Dlatego jesteśmy przekonani, że warto poznawać Biblię i nią żyć.

  • Lekturze Biblii bez wątpienia towarzyszy Boże błogosławieństwo. We wstępie do Księgi Apokalipsy, uchodzącej za niezwykle trudną do zrozumienia (najtrudniejszą w całej Biblii!) - można przeczytać: "Błogosławiony ten, który czyta, i ci którzy słuchają słów proroctwa..." (Ap 1,3). Wydaje nam się, że to właściwa odpowiedź dla tych chrześcijan, którzy nie czytają Biblii - pozbawiają się oni czegoś wspaniałego: błogosławieństwa Bożego...

  • Rozpoznając łaskę towarzyszącą lekturze Biblii, Kościół Katolicki nie tylko zachęca do poznawania Pisma Świętego, ale też udziela wiernym czytającym Pismo Święte odpustów pod zwykłymi warunkami (m.in. udział w eucharystii i modlitwa w intencjach papieskich). Wierny, który czyta Pismo Święte jako lekturę duchową z szacunkiem należnym Słowu Bożemu, uzyskuje odpust cząstkowy. Odpust będzie zupełny, jeśli pobożna lektura trwa przynajmniej przez pół godziny. I możesz go uzyskiwać każdego dnia!

  • Nie znając Biblii - przypominamy człowieka idącego w ciemnościach. Słowo Boże jest lampą, umożliwiającą dostrzeżenienie drogi (Ps 119,105).

    Podkreślają to pasterze Kościoła - podczas niedawnego synodu poświęconego rodzinie papież Franciszek stwierdził, nawiązując do faktu zbyt rzadkiego sięgania po Pismo Święte przez katolików, że Biblia nie jest po to, by leżała na półce, ale po to, by mieć ją w ręce, by czytać ją często, każdego dnia (relacja Polskiego Radia z 5.10.2014).
    Podkreślał to również Benedykt XVI, mówiąc na przykład: Nikomu nigdy nie wolno zapominać, że Słowo Boże jest lampą dla naszych kroków i światłem na naszej drodze. (...) Gorliwe czytanie Pisma Świętego, któremu towarzyszy modlitwa, umożliwia tą intymną rozmowę, w której przez czytanie - człowiek słyszy mówiącego Boga, a przez modlitwę - odpowiada z ufną otwartością serca (Papież Benedykt XVI, Rzym 16.09.2005)

    Rozeznając swoje życiowe wybory w świetle Biblii możemy odnajdywać swoje powołanie - drogę, na której będziemy pożyteczni i szczęśliwi, odnajdując sens życia i każdego dnia będąc bliżej Domu Ojca.


  • Wejście w świat Pisma Świętego to początek naprawdę niezwykłej przygody, która zmieniła życie bardzo wielu osób. Po co człowiek wierzący miałby czytać Biblię? Odpowiadając na to pytanie Hieronim ze Strydonu - tłumacz Biblii na łacinę (Vulgata, IV w.) - napisał, że "nieznajomość Pisma jest nieznajomością Chrystusa". Biblia objawia charakter Boga, pozwala poznać Jego oczekiwania i zamiary wobec człowieka. Znajomość Biblii sprawia, że wiara staje się dojrzalsza, mądrzejsza, ponieważ obraz Boga jaki kształtuje w nas Biblia wykracza poza nasze ograniczenia i wyobrażenia. Dlatego jesteśmy zachęcani do czytania Biblii przez samych jej Autorów i przez wielu (jeśli nie wszystkich!) Świętych Kościoła.

    Kilka zdań o tym, jak rozumieć Pismo Święte, zamieściliśmy na stronie Jak interpretować Biblię. Ktoś powiedział, że rozumienie biblijnego tekstu nie jest nam dane, ale zadane. Oznacza to, że jest konieczne podjęcie pewnego wysiłku dla jego dobrego rozumienia; pomocą służy w tym hermeneutyka i egzegeza - chociaż należy być ostrożnym: wiara prowadząca do zbawienia, a płynąca ze słuchania Bożego Słowa, nie jest czymś zastrzeżonym tylko dla zdyscyplinowanych mędrców, a Łaska poznania i zrozumienia towarzyszy tym, którzy z pokorą w sercu szukają Boga.



    Co to znaczy czytać z szacunkiem należnym Słowu Bożemu?

    W Kościele Katolickim istnieje piękna tradycja czytania Pisma Świętego w sposób umożliwiający odnalezienie żywego Słowa; polecamy umieszczony na naszej stronie artykuł "Lectio divina", który przybliża tą tradycję (znajdziesz tam także odsyłacze do dalszej lektury na ten temat).  Nam osobiście bardzo podobają się również praktyczne wskazówki zawarte w tekście 20 sposobów czytania Pisma Świętego, gdzie ojcowie Dominikanie radzą, "jak podejść do Słowa Bożego, żeby znowu nie pozostać sam na sam z frustracją". Polecamy wizytę na ich stronie!



    Czy ograniczać się do Nowego Testamentu?

    Absolutnie nie! Natchniona przez Boga i pożyteczna do nauczania i kształtowania swego oglądu świata jest cała Biblia. Święty Paweł pisze w Liście do Tesaloniczan: Całe Pismo jest natchnione przez Boga i pożyteczne do nauczania, przekonywania, upominania, do wychowywania w sprawiedliwości, aby człowiek Boży był doskonały, przygotowany do czynienia wszelkiego dobra.(2 Tm 3,16). Warto poznać wszystkie Księgi Biblii. Ponieważ ważne tematy Biblii są zarysowane już w pierwszych księgach Pisma Świętego, znając już Ewangelię - warto poznać szczególnie dobrze Pięcioksiąg.

    Praktyczne pytanie - od czego zacząć lekturę Biblii?

    Możesz rozpocząć od liturgicznych czytań dnia Kościoła Katolickiego, otrzymując je mailem z serwera "Mateusza" z krótkim komentarzem (szczegóły na stronie Czytania biblijne mailem).&

    Wiele osób poleca rozpoczynanie poznawania Pisma Świętego od przeczytania jednej z Ewangelii (najczęściej - Ewangelii wg św. Łukasza).

    Polecamy także jeden z planów czytania całej Biblii (krótkie opisy i linki są na stronie Plan czytania Biblii).

    Na pewno warto zarezerwować sobie stały czas i miejsce na lekturę. Jeden z naszych znajomych czyta część planu w drodze do pracy (podmiejski pociąg). Z doświadczenia naszego i naszych przyjaciół wynika, że warto zaznaczać sobie (np. podkreślając ołówkiem) te wersety, które w szczególny sposób "mówią" do nas (wydają się trafne, wyrażają coś w zaskakujący nas sposób, zdają się przemawiać jakby właśnie specjalnie do nas, a może po prostu zadziwiają). Warto także zapisać sobie skrót do miejsc, jakich nie rozumiemy. Spotkanie innych osób czytających Pismo Święte - to już prawdziwy skarb; zwłaszcza jeśli pracują oni w oparciu o ten sam plan czytań.

    Który przekład Biblii wybrać?

    Najchętniej korzystamy z przekładów znanych nam z Kościoła, zweryfikowanych przez wielu wierzących, mających czytelników już od wielu lat.

    Na pewno do pełnego poznawania katolickiego kanonu Pisma Świętego warto wybrać przekład pełny, nieokrojony z ksiąg deuterokanonicznych. Z polskich przekładów najczęściej korzystamy z dużego formatu V wydania Biblii Tysiąclecia. Język tego przekładu jest momentami trochę podniosły, niektórzy uważają, że "przegadany"; nam to nie przeszkadza - jest to przekład jaki słyszysz na każdej katolickiej liturgii w języku polskim. Korzystanie z niego ma dodatkową zaletę: można wspólnie czytać ten sam tekst. Nasze doświadczenie ze wspólnego czytania na przykład Psalmów, lub ich recytowania podczas wspólnych spotkań w grupie wierzących, wskazuje, że dobrze jest mieć tą samą wersję przekładu bilijnego. W domowym zaciszu korzystamy również z innych przekładów.
    Osobom znającym język angielski polecamy katolicki przekład znany jako Nowa Biblia Jerozolimska - napisany pięknym i prostym językiem (w jej opracowaniu uczestniczył m.in. J.R.R. Tolkien). Tych tekstów używamy do lectio divina.

    Format wydania można i warto dostosować do własnych potrzeb - na przykład "niezniszczalna" oprawa z tworzywa z zamkiem gwarantuje, że Księga wyjdzie bez szwanku nawet po wrzuceniu do plecaka i towarzyszeniu nam w kajakowym spływie czy jurajskiej wspinaczce.

    Znane nam przekłady Pisma Świętego krótko opisujemy na stronie Przekłady Biblii.

    * * *

    Kościoły chrześcijańskie gorąco zachęcają wierzących do poznawania Biblii. Zawiera ona wszystkie odpowiedzi na pytania o Boga, Jego relacje z człowiekiem i światem, o miejsce człowieka w świecie (mówimy, że jest źródłem szczegółowego Objawienia Bożego). Dzięki temu poznawanie Biblii odpowiada na najważniejsza potrzebę człowieka: potrzebę spotkania z kochającym Bogiem, potrzebę życia pełnego sensu i miłości.

    Dodajmy na koniec, że Kościół Katolicki zawsze zachęcał wierzących do poznawania Biblii. Zdarzały się zakazy czytania niektórych przekładów, wynikające najczęściej z zamieszczania w ich wydaniach kąśliwych komentarzy, atakujących katolicyzm (przykładem może być np. zakaz czytania przez katolików "Biblii Gdańskiej", wydany przez prymasa Wężyka i jak nam się wydaje nieodwołany do dzisiaj...;)...

    Krótki cytat na temat Pisma Świętego z Katechizmu Kościoła Katolickiego:

    104 W Piśmie świętym Kościół nieustannie znajduje swój pokarm i swoją moc, ponieważ przyjmuje w nim nie tylko słowo ludzkie, ale to, czym jest ono rzeczywiście: Słowo Boże. W księgach świętych Ojciec, który jest w niebie, spotyka się miłościwie ze swymi dziećmi i prowadzi z nimi rozmowę.

    105 Bóg jest Autorem Pisma świętego. Prawdy przez Boga objawione, które są zawarte i wyrażone w Piśmie świętym, spisane zostały pod natchnieniem Ducha Świętego.
    Święta Matka Kościół uważa, na podstawie wiary apostolskiej, księgi tak Starego, jak Nowego Testamentu w całości, ze wszystkimi ich częściami za święte i kanoniczne, dlatego że, spisane pod natchnieniem Ducha Świętego, Boga mają za Autora i jako takie zostały Kościołowi przekazane.

    107 Księgi natchnione nauczają prawdy. Ponieważ wszystko, co twierdzą autorzy natchnieni, czyli hagiografowie, powinno być uważane za stwierdzone przez Ducha Świętego, należy zatem uznawać, że księgi biblijne w sposób pewny, wiernie i bez błędu uczą prawdy, jaka z woli Bożej miała być przez Pismo święte utrwalona dla naszego zbawienia. (pełny kontekst w: Katechizm Kościoła Katolickiego).




    przejdź na następną stronę serwisu
    Biblia - prywatna strona o Piśmie Świętym. 2003-2024